Bir oy verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Boğaz ağrısı; boğazda yanma, kuruluk ve ağrı ile gözlenen yaygın bir sağlık problemidir. Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen boğaz ağrısı, pek çok hastalıkta rastlanan bir semptomdur. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar, kuru veya tozlu hava gibi çevresel faktörler boğaz ağrısı oluşumunda etkilidir.

Boğaz Ağrısı

Hastalık, kendi içinde etkilenen bölgeye göre 3’e ayrılır: Ağız boşluğunun arkasından gırtlağa ulaşan bölge ağrıları farenjit, gırtlak ses kutusundaki ağrılar larenjit, bademciklerdeki ağrılar ise tonsilit olarak adlandırılır. Yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren boğaz ağrısı problemleri genellikle kendi kendine iyileşme gösterir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısının arkasında pek çok sebep yatıyor olabilir. Yaygın olarak soğuk algınlığı ve grip gibi sorunlara neden olan virüsler ile kötü hava şartları boğaz ağrılarının ana nedenlerindendir. Daha az rastlanan nedenler ise bakteriyel enfeksiyonlardır. Ayrıca dönemsel alerjiler, boğaz kaslarındaki gerginlikler, yaralanmalar, tümörler ve hava kirliliği de boğaz ağrısına neden olan etmenler arasındadır.

Boğaz ağrısındaki risk faktörleri ise şu şekildedir:

Yaş

Çocuklar ve gençler boğaz ağrısında daha sık etkilenir. Özellikle 3-15 yaş arası grupta bakteriyel enfeksiyon gelişme riski oldukça fazladır.
Kronik enfeksiyonlar

Kimyasal tahriş ediciler

Fosil yakıtların kullanılması ve ev içi kullanılan kimyasallar havada parçacık bırakarak boğazı tahriş eder ve ağrıya sebep olabilir.

Zayıf bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminin zayıf olması vücudun enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olmasına neden olur. Bu kişilerde özellikle boğaz bölgesi mantar oluşma tehdidine karşı açıktır ve sonuç olarak boğaz ağrısı problemi gelişir.

Kronik enfeksiyonlar

Sık sık enfeksiyon geçirme sonucu burundan boğaza artan bir sıvı akışı olur, bu durum boğazın tahriş olmasına neden olur.

Sigara ve tütün kullanımı

Tütüne ve tütün ürünü kullanmak veya pasif içici olmak boğaz hassasiyetini artırır, boğaz ağrılarına neden olur. Bu ürünlerin kullanımı veya sigara içilen ortamda uzun süre vakit geçirilmesi gırtlak ve boğaz kanseri riskini de artırır.

Boğaz Ağrısına Eşlik Eden Semptomlar Nelerdir?

Boğaz ağrısının en belirgin semptomu adı üstüne boğazda oluşan tahriş ve ağrı olsa da bu durum beraberinde farklı bulguları getirebilir. Kimilerinde yutkunma hassasiyeti oluşurken, kimi vakalarda bademcik iltihapları gözlenebilir. Genel olarak ağrıya sebep olan neden diğer bulguların da değişken olmasını sağlar.

Boğaz ağrısına eşlik eden yaygın semptomlar arasında şunlar sıralanır:

 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Öksürme
 • Hapşırma
 • Ses kısıklığı
 • Üşüme veya titreme
 • Ateş
 • Boyundaki lenf bezlerinde genişleme
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Yutkunma güçlüğü
 • Çeşitli vücut bölgelerinde ağrı oluşumu

Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz ağrısı problemlerinin tedavisi altta yatan nedene göre değişir. Bu aşamada hastanın boğazından alınan bir kültür ile salgı örneği tanılamada ayırt edicidir. Aynı zamanda fizik muayene ile hasta öyküsü de ana nedeni saptama açısından etkilidir. Alerji gibi durumlardan şüphe edilmesi halinde kan testlerine başvurulabilir.

Genel olarak viral enfeksiyonlardan kaynaklanan vakalarda 5-7 gün içinde herhangi bir tıbbi müdahale gerekmeden iyileşme gözlenir.

Hafif grip veya soğuk algınlığı gibi durumlarda ise bol su tüketimi ile istirahat iyileşme sürecini hızlandırır. Bu sırada beslenme tarzına dikkat etmek ve yumuşak besinlerle beslenmek boğazın daha fazla tahriş olmasını önlemek adına önemlidir. Doktor önerisi ile ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan vakalarda antibiyotik ilaç kullanılır ve semptomlar iyileşse bile ilaç kullanımı sürdürülür. Antibiyotik kullanmak mevcut enfeksiyonun vücudun diğer bölümlerine sıçramasını önler ve hekim önerisiyle devam ettirilir.

Son yorumlar

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  TOP
  Sadece 2 Dakikada Bilgi Alın
  Online Burun Analizi