Bir oy verin
[Toplam: 35 Ortalama: 3.2]

Burunda doğumsal sebeplere bağlı olarak ya da kaza ve düşme gibi travmatik durumlara bağlı olarak şekil bozuklukları meydana gelebilir. Aynı zamanda söz konusu şekilde bozuklukları fonksiyonel problemlere de neden olabilir. İşte bu şekil bozukluklarını ve fonksiyonel bozuklukları gidermek için de rinoplasti uygulanır.

Rinoplasti Nedir? Kimlere Uygulanır?

Rinoplasti ya da bilinen adıyla estetik burun ameliyatı, hem estetik amaçlarla hem de sağlıkla ilgili problemleri gidermek amacıyla uygulanır. Bir yandan burun fonksiyonlarının korunması, bir yandan da burnun yüzün geri kalanı ile uyum içinde bir görünüme sahip olması amaçlanır. Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesini ve yapılandırılmasını sağlar.

Burun estetiği ile ilgili talepte bulunan ve sağlık durumu bu operasyona uygun olan herkes rinoplasti operasyonu yaptırabilir.

Burun estetiğine başvuran insanların genellikle burnun kemerli olması, gereğinden uzun olması, burun ucunda düşüklük, burun deliklerinde büyüklük ya da asimetri gibi şikayetli bulunur.

Rinoplasti ile burun boyutunda küçülme ya da büyüme, burun deliklerinde küçülme ya da büyüme, burunun ucunun şeklinde değişiklik, alın ve dudaklar ile aradaki açıklığın ayarlanması gibi işlemler yapılabilir. Dolayısıyla bu gibi sorunları yaşayan tüm hastaların rinoplasti operasyonu geçirmesi mümkündür.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Rinoplasti pek çok farklı şikayet için uygulanabilir bir yöntemdir. Bu şikayetler arasında en yaygın olanı görünüm ile ilgili olan şikayetlerdir. Aynı zamanda daha önceden gerçekleştirilmiş olan ve başarısız olmuş rinoplasti operasyonları da, yeni bir rinoplasti operasyonu gerçekleştirilmesi adına gerekçe olabilir.

Ayrıca kişilerde estetik kusurlara bağlı olarak gelişen özgüven problemleri, kendini beğenmeme ya da çeşitli psikolojik sorunlar da rinoplasti ile ortadan kaldırılabilir.

Rinoplastinin uygulanmasındaki bir diğer amaç ise burunda meydana gelen yapısal ve işlevsel problemlerdir. Söz konusu işlevsel problemler nefes alma sorunları, horlama ya da uyku apnesi gibi başka sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla nefes alma problemlerine yol açan sorunların ortadan kaldırılması amacıyla rinoplasti uygulanabilir.

Son olarak da travma ya da yaralanma gibi durumlarda ortaya çıkan problemler, rinoplasti için gerekli bir gerekçe olarak gösterilebilir. Kaza, düşme ya da buruna alınan darbelerde meydana gelen şekil bozuklukları, rinoplasti ile düzeltilebilir. Aynı şekilde şekil bozukluklarına bağlı olarak gelişen çeşitli problemlerin de bu yöntem ile giderilmesi sağlanır.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti işleminde açık teknik, kapalı teknik, doğurtma yöntemi ve modifiye doğurtma yöntemi olmak üzere cerrahi yöntemler kullanılabilir. Aynı zamanda burun dolgusu, burun botoksu ve iple asılma yöntemi gibi cerrahi olmayan yöntemlere de başvurulabilir.

Tüm yöntemler için hasta ve doktor arasında gerçekleştirilen görüşmeler esastır. Gerekli görüldüğü durumlarda burnun nasıl görüneceğine karar vermek için dijital bir prova gerçekleştirilebilir. Rinoplasti işlemlerinde doğru doktor seçimi yapıldığında başarı oranı oldukça yüksektir.

Son yorumlar

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    TOP
    Sadece 2 Dakikada Bilgi Alın
    Online Burun Analizi