Bir oy verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kepçe kulak; dünyada ve ülkemizde yaygın olarak karşılaşılan, tedavi edilmemesi halinde kişide sosyal veya psikolojik problemlere yol açan bir sorundur. Fonksiyon olarak herhangi bir zarar vermese de estetik açıdan rahatsız edici olan bu durum basit bir operasyonla düzeltilebilir.

Kepçe Kulak

Bireyin psikolojik problemler çekmemesi ve alay konusu olmaması adına ameliyatın küçük yaşlarda yapılması önerilir, ancak yetişkin bireyler de ameliyat için uygundur.

Kepçe Kulak Nedir?

Diğer adıyla “yelken kulak” olarak adlandırılan kepçe kulak, yaygın bir şekil bozukluğudur ve estetik açıdan hoş karşılanmaz. Genel olarak kulak kıkırdaklarının gevşek ya da kulak kıvrımlarının yetersiz olmasından kaynaklanır. Bu tip sorunlar sonucu kulak normal konumunda duramaz ve öne veya yana doğru eğilir.

Kepçe kulak problemi genellikle her iki kulağı da etkiler fakat bazı kişilerde tek taraf için geçerli olabilir.

Kadınların estetik açıdan kötü görünen bu sorunu saçları ile kapatma ihtimali varken, erkekler için böyle bir durum söz konusu olmaz. Bu nedenle kepçe kulak erkeklerde çok daha rahatsız edici bir problemdir ve ameliyatla tedavi edilmesi gerekir.

Kepçe Kulak Nedenleri

Kepçe kulak genetik faktörlerden kaynaklanan bir sorundur ve genellikle aile öyküsünde aynı problem gözlenen bireylerde gelişir. Aile tarafından aktarılan kepçe kulak genleri çocukları etkiler ve temel olarak şu problemlerden kaynaklanır:

 • Kulak kıkırdaklarının gevşek yapıda olması
 • Kulak arkasındaki kemik ve kulak kepçesi arasının normalden geniş olması
 • Kulak üst kısmındaki kıvrımların yeterli şekilde oluşmaması
 • Kulak kepçesinin kıvrımsız ve dümdüz olması

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak sorunun tek ve kesin çözümü ameliyattır, bu ameliyat oldukça kolay ve basittir. Çocuklar ve yetişkinler için utanma, çekinme, kendini yetersiz hissetme gibi problemlere neden olan kepçe kulak erken yaşlarda bile ameliyat ile düzeltilebilir. Genel olarak önerilen, sorunun tespit edilmesinden sonra 5-6 yaşlarında ameliyat yapılmasıdır.

Erken yaşta yapılan operasyonun avantajı bireyin fiziksel yetersizlik hissetmeden büyümesidir ancak erişkinler de istedikleri dönemde bu ameliyatı yaptırabilir.

Kepçe kulak ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında uygulanır, genellikle operasyon sonrasında hastanede kalış gerektirmez. Bu nedenle kişi kısa sürede toparlanarak günlük yaşantısına dönebilir. Kulak kıkırdaklarının şekillendirilmesi ve normal forma getirilmesi şeklinde ilerleyen ameliyat, 45 ila 90 dakika sürer. Ameliyat kesisi kulak arkasından yapıldığı için görsel olarak sorun oluşturacak herhangi bir iz bırakmaz ve ortalama 1-2 hafta içinde tam iyileşme sağlanır.

Son yorumlar

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  TOP
  Sadece 2 Dakikada Bilgi Alın
  Online Burun Analizi